Kapat

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

OMUZ PROTEZİ UYGULANAN HASTALIKLAR

OMUZ PROTEZİ UYGULANAN HASTALIKLAR
 

Omuz eklemi gövdemizle kollarımızı birleştiren eklemdir. Omuz kuşağı da denilen bu yapı 3 ana ve 2 fonksiyonel olmak üzere toplam 5 ayrı eklemden oluşur. Bu eklemlerin karmaşık işbirliği kolun olağanüstü hareket yeteneğini sağlar. Omuz eklemi vücudumuzda bulunan bütün eklemler içerisinde en fazla hareket kabiliyetine sahip olan eklemdir ve sadece kolumuzu hareket ettirmekle kalmaz aynı zamanda elimizin de herhangi bir işi yapacak konumlarda tutulmasını sağlar.

Omuz artroplastisi
de denilen omuz protezi uygulamasındaki temel amaç; -kalça ve diz artroplastilerinde de olduğu gibi- çeşitli hastalıklara bağlı olarak meydana gelmiş olan omuz eklemi dejenerasyonlarının neden olduğu ağrıyı ve hareket kısıtlanması ortadan kaldırarak hastanın yaşam kalitesini yükseltmek ve daha konforlu bir hayat sürmesini sağlamaktır.

Omuz artroplastisinin (omuz protezi uygulaması) yapıldığı hastalıklar omuz eklemi kireçlenmeleri ile omuz başının kırıklarıdır.

Omuz eklemi kireçlenmeleri; birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunlar arasında nedeni bilinmeyen artrozlar (idyopatik), geçirilmiş bir travma sonrası ortaya çıkmış olan artrozlar (posttravmatik), romatizmal hastalıklara bağlı olarak gelişmiş olanlar (romatoid omuz artropatileri), omuzu hareket ettiren kasların kirişlerinin yırtıklarına bağlı olarak meydana gelenler (rotator kaf yırtığı artropatileri) ve yerine konmamış eski omuz çıkıkları sayılabilir.

Omuz başının 3-4 parçalı kırıklarında; da kısmi omuz protezleri (parsiyel protez) yapılmaktadır.

Omuza protez uygulanmasında hasta yaşı -kalça ve diz protezinde olduğu kadar- belirleyici bir faktör değildir. Ağrı kesici ilaç tedavisi, fizik tedavi, omuza enjeksiyon uygulanması ve omuz artroskopisi ile eklem temizliği gibi diğer tedavi yöntemlerine cevap vermeyecek derecede ilerlemiş omuz kireçlenmelerinde omuz protezi uygulaması iyi bir seçenektir.