Kapat

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

OMUZ PROTEZİ ÇEŞİTLERİ VE UYGULAMA YÖNTEMLERİ

OMUZ PROTEZİ ÇEŞİTLERİ VE UYGULAMA YÖNTEMLERİ
 

Her ne kadar omuz kuşağı 4 ayrı eklemin birleşmesinden oluşmuş olsa da omuz protezi ameliyatlarında sadece glenohumeral eklem dediğimiz kol kemiğinin baş kısmı ile bu başın içerisinde hareket ettiği kürek kemiğinin yuva kısmı (glenoid kavite) arasındaki ekleme protez uygulanır. Farklı hastalıklarda farklı tipte omuz protezleri kullanılmaktadır. Bunların hepsinde aynı temel bileşenler bulunur: Sap kısmı kol kemiğinin üst ucuna yerleştirilen humeral komponent, bu sapa takılan yarım küre bir metal baş ve bu yarım kürenin içerisinde hareket ettiği dayanıklı plastikten yapılmış polietilen bir menteşe…

Total omuz protezinde hem kol kemiğinin baş kısmı, hem de kürek kemiğinin yuva kısmı değiştirilir ve genellikle ileri derecedeki kireçlenmelerde yumuşak doku sorunlarının olmadığı durumlarda uygulanır.

Parsiyel (kısmi) omuz protezinde kol kemiğinin sadece baş tarafı değiştirilir ve omuz başının çok parçalı kırıklarında kullanılır. Glenoid kaviteye (kürek kemiğinin yuva kısmı) herhangi bir uygulama yapılmaz.

Ters (reverse) omuz protezleri tamir edilemeyecek derecede rotator manşet yırtığı ile birlikte ağrılı hareket kısıtlılığı olan hastalarda kurtarıcı bir girişim olarak uygulanmaktadır. Anatomik olmayan tasarımı nedeniyle komplikasyon oranları yüksek olup erken gevşeme riski mevcuttur. 70 yaş üzeri hastalarda deneyimli omuz cerrahları tarafından uygulanması genel olarak kabul edilen bir kanıdır.

Nispeten yeni olan bir yöntemle total bir omuz protezi yerine yüzey protezleri de kullanılmaktadır. Bu yöntemde kol başı tamamen çıkarılmamakta, dejenere olmuş yüzeye bir kapak yerleştirilmektedir. Çimentosuz uygulanan bir eklem yuvası kombinasyonu ile de normal omuz anatomisinin neredeyse tamamı taklit edilmektedir. Bu sayede mükemmel bir omuz hareketliliği kazanılmakta, hatta golf gibi sporlar bile yapılabilmektedir. Ancak bu teknik çok yüksek bir bilgi ve beceri gerektirir ve sadece omuz protezi konusunda deneyimli uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Bu protezlerin kemiğe kemik çimentosu ile tutturulan çeşitleri ve çimentosuz olarak uygulanabilen modelleri vardır. Çimentosuz protezlerin yüzeyleri özel bir şekilde tasarlanmış olup bir kısmının yüzeyi zaman içerisinde kemikle bütünleşebilen özel maddelerle kaplanmıştır.