Kapat

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

OMUZ PROTEZİ AMELİYATI SONRASI

OMUZ PROTEZİ AMELİYATI SONRASI
 

Ameliyat sonrası hastanede yatış süresi 3-5 gündür. Omuz hareketlerinin yeniden tesis edilmesinde yumuşak doku dengesinin sağlanması çok önemli olduğu için hastaya en kısa sürede bu konuda deneyimli fizyoterapistler tarafından omuz egzersiz programları başlanmalıdır. Omuz protezi rehabilitasyonu birden çok faktöre bağlıdır ve amaç ağrıyı azaltmak ve fonksiyonu geliştirmektir. Bununla beraber omuzdaki hareket kısıtlılığını önlemek ve bunu yaparken de protezi ve omuz çevresindeki kasları korumak çok önemlidir. Protez rehabilitasyon programı 3 fazdan oluşur;

Faz 1 : (0-4 hafta): Ameliyattan sonraki ilk 4 haftayı kapsar. Bu fazda amaç omuz ekleminin hareket açıklığını artırmak böylece hareketsizlikten dolayı oluşabilecek eklem sertliklerine engel olmaktır. Bu dönemde omuz ağrısı azaltılır ve hareketsizliğe bağlı olarak meydana gelecek olan kas zayıflamasına mümkün olduğunca engel olunmaya çalışılır.

Faz 2 : (4-12 hafta): Bu faz aktif hareket fazı olup amaç; omuz çevresi kasları güçlendirmek, omuzun hareket açıklığını artırmak, ağrıyı ve yangıyı azaltmak ve fonksiyonel aktiviteleri geliştirmektir.

Faz 3 : Hastaların bir kısmı bu evreye hiç bir zaman ulaşamayabilirler. Bu faza geçme kriterleri kolu öne doğru 120 dereceye kadar kaldırabilmek, 30-40 dereceye kadar dışa döndürebilmek, 45-55 derece içe çevirebilmek ve omuz çevresi kasların yeterli kas kuvvetini sağlayabilmektir. Bu fazda amaç omuz çevresi kaslardan kazanılabilecek en fazla gücü kazanmaya çalışmaktır.