Kapat

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Kalça protezi uygulanan hastalıklar

Kalça protezi uygulanan hastalıklar
 

Kalça Eklemi uyluk kemiğinin baş kısmı ile leğen kemiğinin yuva (cezve) denilen kısmı arasındaki bir eklemdir. Bu kemiklerin ekleme bakan yüzeyleri kemiklerin birbirine sürtünmesini engelleyecek şekilde kıkırdak bir yapıyla kaplıdır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak bu iki yüzey arasındaki uyum bozulmakta ve kıkırdak yüzeylerde aşınmalar meydana gelmektedir. Kalça protezi genelde üç gereksinimle yapılır;

1. Kalça kireçlenmesi; Kalça ekleminin normal yapısını bozan hastalıkların başında kalçanın dejeneratif hastalıkları yani halk arasında “‘kireçlenme’” olarak adlandırılan hastalıklar gelmektedir. Daha önce geçirilmiş bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi genetik yatkınlık da kireçlenmenin önde gelen nedenlerinden biridir.

Ortalama yaşam süresinin gittikçe uzaması ve buna bağlı olarak eklemin daha fazla kullanılmasının getirdiği yıpranmalar da sık rastlanılan nedenler arasında sayılabilir.Bunun dışında geçirilmiş kalça kırıkları veya çıkıkları, uzun süre kortizon kullanımı, alkolizm gibi nedenler kemiğin kan dolaşımını bozarak kemik dokusunun ölümüne ve dolayısıyla kalça ekleminin bozulmasına yol açar.
Çocukluk çağında tedavileri yapılmamış kalça çıkıkları da kalça ekleminin erken dönemde bozulmasına neden olan hastalıklardandır.
Ağrı, aksama, hareket kısıtlanması, bacakta kısalma ve dışarıya doğru dönme gibi bulguların öne çıktığı bu tür kalçalarda, kaygan ve pürüzsüz bir kıkırdakla kaplı eklem yüzeyinin bozulduğu, kemiğin deforme olduğu, yeni oluşan kemik çıkıntıların eklemi çevreleyerek sardığı görülür.

2. Kalça kırıkları; Kalçanın boyun çevresi kırıklarının bir kısmı kaynama özelliğine sahip değildir. Bu nedenle kırık parçanın ameliyatla çıkarılması ve kalça fonksiyonlarının devamı için protez yapılması gereklidir.

3. Avaskuler nekroz; Avaskuler nekroz kalça ekleminin baş kısmını besleyen damar yapının bir kısmının fonksiyonunu kaybederek başın canlı bölümünün ölmesi ve sonrasında buranın çökmesidir. Uzun süreli ve/veya yüksek doz kortizon kullanımı, alkolizm gibi nedenlerle olursa da büyük kısmının nedeni bilinmemektedir. Avaskuler nekrozun ileri evrelerinde veya diğer tedavi yöntemlerinin yetersiz olduğu durumlarda kalça protezi uygulanır.